2015 m. gegužės 21 d., ketvirtadienis

Cukruota tema apie (ne)saldų gyvenimą arba kritiško mąstymo ir meilių koreliacija


((Prieš jus dar vienas ilgas įrašas, kuriame nenuosekliai ir labai subjektyviai bus nagrinėjamos kelios beveik nesusijusios temos. Nusiteikit tam. ;) )) (Rašydama klausiau šio įrašo. Jei ir jūs klausysit, gal nuotaikos sutaps. ;) )Dažnai pastebiu tokį efektą, kad įsimylėję žmonės praranda kritišką realybės suvokimą. Meilė kažkaip dažnai susitapatina su laime. O gi sakoma, kad, pavyzdžiui, tikras menininkas tai negali būti laimingas, jis turi nuolat ne tai kad kentėti, bet gyventi taip, kad patirtų įvairiaspalvę jausmų ir emocijų karuselę. Tam, kad gimtų tikras kūrinys. O va laimingai įsimylėję žmonės nori drabstytis rožiniais drambliukais, saulės spindulėliais ir rasos lašeliais – visam pasauliui parodyti, kad jiems viskas OK.

Meilė daug ką sugadina. Reikia visko po truputį, bet pastaroji dažnai būna tas paskutinis žingsnis link pilnatvės, kuris iš tavęs atima sarkazmą ir kritišką mąstymą (aišku, jei apskritai šiomis savybėmis esi apdovanotas). Gyvenimas įsimylėjus atrodo truputį geresnis: kas, kad autobusas vėluoja – turi daugiau laiko pažiūrėti į debesis, kas kad šalta – gali kažką už rankos paimti ir su(si)šildyti. Tada ir pirmadienis ne tokia bloga diena, ir bomžas troleibuse ne taip dvokia, ir močiutę su mielu noru užleidi atsisėsti, nes atsistojęs kartu su lenktyninio viešojo transporto vairuotoju gali trūkčioti spūstyje į tau ausyse skambančio angelų choro taktą.

((Rašydama žodį „meilė“ kažkodėl prisiminiau savo lietuvių mokytoją. Ji sakydavo, kad brandos egzaminuose niekada neduos meilės temos. Galvodavau „kokia nesąmonė“, nes prie jos galima pritempti praktiškai visą privalomą literatūrą. Bet dabar suvokiu, kaip neapsakomai sunku yra ką nors bent minimaliai protingo parašyti apie meilę nepaslystant ant jos šokoladinės šliūžės: kiekvienas žodis, atsiduriantis šalia „meilės“ tampa kažkoks cukruotas, rusvesnis, švelnesnis, pūkuotesnis. Šlykščiai ryškus ir šleikščiai saldus. Viskas tampa su*****ai miela, kai tai apie meilę. O ne protinga. Jausminga, o ne logiška. Gal todėl mane taip žavi Denis de Rougemont išsireiškimas: „love is giving what one does not have to someone who doesn‘t want it“. Nulis vienas ne romantikos, o logikos naudai. Kertu lažybų, kad šitą frazę jis sugalvojo nusivylęs jausmais. Jausdamas kažkokią „nemeilę“ ar „antimeilę“)).

Grįžtant prie temos... Žodžiu, aš kaip svetimų tinklaraščių skaitytoja žiauriai susinervinu, kai koks mėgstamas mano viskuo nepatenkintas aka modern day parulskiškas ar bukovskiškas cinikas blogeris staiga pradeda šlebizavoti apie gyvenimo grožį, kaip reikia gyventi šia akimirka, džiaugtis kiekviena diena ir t.t. Viskas, diagnozė aiški – įsimylėjo vargšelis. Supykstu ant jo. Ne ne, aš visiškai nepavydžiu. Gerai kad žmogus laimingas, tik gaila, kad jo talentas ką tik buvo nušautas to nelemto Kupidono strėle. Taip praradau ne vieną mėgiamą blogerį.

Anądien pajutau, kad pati visai mielai kažką parašyčiau apie gyvenimo grožį.

Aha. Aš irgi išsigandau.
Kažkas su manim negerai. Tai negali būti meilė žmogui, neturint konkretaus objekto.
Tada kas?

Pagalvojusi, padariau tokį atradimą – pasirodo, egzistuoja daugybė meilės formų. Na, tokia kaip „meilė batams“ turbūt ne daug pakeičia kasdienį gyvenimą (nors ji gali sukelti ne sielos ar kūno, o finansines kančias...), bet yra kitų įvairaus stiprumo meilės formų. Pavyzdžiui, gali būti meilė muzikai, šokiui. Tai trumpalaikės ekstazės, kurias gali suprasti tik mylintys, o ne mėgstantys šiuos dalykus. Nes kai šoki/groji daugiau niekas aplink neegzistuoja. Kaip ir mylint žmogų, aplink daugiau nieko nėra – tik tu ir ji/jis. Bet čia silpnesni variantai, nes negali visą laiką tik šokti. Reikia pavalgyti ar pamiegoti. O tuo metu efektas dingsta.

Yra stipresnių meilės formų. Pavyzdžiui, meilė gyvenimui ar meilė dievui (gal yra daugiau variantų, dabar greitai nesugalvoju). Su šiom sudėtingiau, nes konkretaus objekto nebuvimas suponuoja neprognozuojamus veiksmus – gali šokti vienas, gali tai daryti miesto aikštės vidury spiginant saulei ar rudenį lietuje nebijodamas sušlapti batų, nes tau paprasčiausiai dzin. Gali vaikščiot be tikslo po rajoną ir uostyt kiekvieną žydinčių alyvų krūmą. Gali dėkot pavasariui ar mirktelėt dangui. Nes myli – dievą arba gyvenimą. Šių dviejų meilių negalima išmokti ar išmokyti, nes kiekvienam jos gali pasireikšti savaip. 

Pradėjau rašyti blogą, nes man buvo stipriai kažkas ne taip. Minėjau, kad svarsčiau galimybes griebtis populiariosios psichologijos. Paskui nusprendžiau pabandyti su filosofija. Dar vėliau – su religija. Ir tada atradau, kad visose šiose skirtingose srityse sueinama į tą patį vieną tašką – save, susitaikymą su savimi. Žiauriai sunkus dalykas, kuris reikalauja milžiniško įdirbio: savipažinimo, savianalizės, priežastingumo (kodėl darai, galvoji vieną ar kitą, kodėl automatiškai elgiesi vienaip ar kitaip, sieki to, o ne ano) išsiaiškinimo. Žiauriai sunku. Bet aš galvoju, kad tai įmanoma ir be galo įdomu. Aš dar tik bandau žengti pirmus žingsnius į save. Kol kas man nepadeda niekas konkrečiai, bet kartu prie to prisideda viskas, ką išvardinau anksčiau.

Savaitgalį per GMD padariau nuostabų atradimą – mane užbūrė lietuviška vyrukų grupė „Music InWallved“. Sėdėjau ant akmeninio gėlių vazono priešais Radvilų rūmų muziejų, odinės striukės nugarą maloniai šildė saulė. Iš dešinės vėjas vis atpūsdavo alyvų kvapą – šalimais sėdėjo gėlių pardavėjos. Nuostabiai skambant „Music InWallved“ gitaroms man norėjosi pakelti į dangų akis ir šypsotis. Taip ir padariau. Ir tada atėjo kažkoks suvokimas ir labai šiltas malonus virpuliukas, kad viskas yra gerai. O jei taip jaučiuosi, pagalvojau, kažką darau teisingai. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą